5 Ağustos 2015 - Çarşamba
Anasayfa » KÖŞE YAZILARI » Allah’ın Yaratma Sanatı!

Allah’ın Yaratma Sanatı!

Zeynep Selin KarataşMerhaba, bu güzel aileye bende dahil oldum,bildiklerimi sizinle paylaşmak,düşüncelerimi size sunmak için aranıza katıldım… İlk yazım ile sizi baş başa bırakıyorum..

bir muamma değil,ancak detaylı çoğumuz bilmiyoruz,oysa en önce bunun bilincinde olsak belki de hayatımız ve bakış açımız başka bir boyuta taşınacak…Çok fazla teknik bilgiyle sizi boğmayacağım,akılda kalıcı olabilmesi açısından..

‘SPERM--

Erkekten gelen sperm ile kadının yumurtası buluşup,birleşirler.

Sperm erkeğin kara kutusu gibi, 23 kromozomluk bilgiyi yumurta hücresine aktarıyor,spermin lakabı zaten: genetik bilgi taşıyıcısı

kromozom

Kromozomlarda; bilgi bankası olan dna molekülleri var, ve inanabılıyormusunuz insanın bir tek dna molekülünde 1.000.000 sayfalık bilgi depolu..Bunun eşdeğeri ise; 1000 kitaplık bir kütüphane… Gözle görülemeyen molekülün yaradılış ihtişamına bakın! Kadında ki yumurta hücresi spermlerle kuşatılıyor, ancak sadece bir sperm kaleyi feth ediyor… Yumurtada 23, sperm hücresinde 23 olmak üzere insanın 46 kromozomluk ilk hücresi oluşuyor..

Döllenmeden sonra bu hücreler bölünüp çoğalıyor. Başka bir mucize ise insanda yaklaşık 100 trilyon hücre olması..

Böylelikle insanın anne karnında ki 9 aylık süreci başlamış oluyor..

Kuran-ı Kerim’de ki ayetlerle işin sağlamasını yapacak olursak eğer:

*, ‘kendi başına ve sorumsuz’ bırakılacağını mı sanıyor? Kendisi, akıtılan meniden bir damla su değil miydi? (, 36-37)

*Şüphesiz Biz insanı, karmaşık olan bir damla sudan yarattık. Onu deniyoruz. Bundan dolayı onu işiten ve gören yaptık. (İnsan Suresi, 2)

-(Burada insanın spermden yaratıldığı net bir şekilde vurgulanıyor. Canlıların sudan yaratılması gerçeği ise yüzyıllar sonra mikroskobun bulunmasıyla olmuştur.)

*Yaratan Rabbin adıyla oku. O, insanı bir “alak”tan yarattı.Oku, Rabbin en büyük kerem sahibidir. (, 1-3)

(Alak kelimesi, Arapçada bir yere asılıp tutunan anlamındadır,hatta deriye yapışıp kan emen sülükler için kullanılan bir kelimedir,döllenmiş hücrenin rahme asılı tutulması oradan beslenip büyümesi o dönem bilinecek bir bilgi asla değildi.)

* , , bir yaratılıştan sonra (bir başka) yaratılışa (dönüştürüp) yaratmaktadır…(, 6)

Bu ayette 3 katlı karanlığı vurgulayan ifade embiriyonun şu aşamalarına işaret eder:

*Batın duvarı karanlığı,*, *Amniyon zarı karanlığıdır.

Bugün ki modern biyoloji ile bulunabilen gerçeklerden biri daha bu ayette vuku bulmuştur.

Umarım keyifle okuyup,bu mucizenin bir kısmına da olsa benimle birlikte tanık olmuşsunuzdur. Kendi mucizenizin kıymetini bilmeniz dileğimle..

Bu yazı toplam 470 kişi tarafından okundu.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>